“Tłumacz w konfliktach” – zaproszenie na spotkanie Salonu STP, 26.10.2018 r.

fot. Mirosław Kaźmierczak (112) Copy © Uniwersytet Warszawski

Zapraszamy na spotkanie Salonu Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich

„Tłumacz w konfliktach”

w piątek 26 października 2018 r. o godz. 16:30
w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, ul. Dobra 55, aula 1.008, I piętro.

Gośćmi Salonu będą:

Profesor Małgorzata Tryuk, która na podstawie swojej książki pt.„Ty nic nie mów, ja będę tłumaczył. O etyce w tłumaczeniu ustnym” opowie o tłumaczach obozowych w czasie II wojny światowej oraz roli tłumaczy w powojennych procesach przed międzynarodowymi trybunałami

oraz

Ambasador Jerzy Marek Nowakowski, który w swoim wystąpieniu pt. „Dyplomata w niewoli tłumacza”, opowie o roli tłumaczy w dyplomacji i polityce na podstawie swoich doświadczeń jako ambasadora RP na Łotwie oraz w Armenii, oraz sekretarza stanu w KPRM i swojej działalności w polityce i dziennikarstwie.

Zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne w wykonaniu studentów ILS.

Małgorzata Tryuk, profesor zwyczajny w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, kierownik Zakładu Badań nad Przekładem Ustnym i Audiowizualnym ILS, kierownik studiów podyplomowych EMCI w ILS UW, redaktorka i autorka monografii, artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych w językach polskim, francuskim i angielskim na temat terminologii, przekładu pisemnego, ustnego konferencyjnego oraz przekładu ustnego i pisemnego w sektorze usług publicznych. Członek European Society for Translation Studies EST, Akademickiego Stowarzyszenia Romanistów Polskich PLEJADA oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich STP.

Jerzy Marek Nowakowski, historyk, publicysta, dyplomata. W latach 2010 – 2017 ambasador Polski na Łotwie, a potem w Armenii. W rządzie Jerzego Buzka podsekretarz stanu i główny doradca premiera do spraw zagranicznych. Był również redaktorem naczelnym Polskiego Radia dla Zagranicy i zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”. W początku lat ’90 kierował Ośrodkiem Studiów Międzynarodowych Senatu oraz tworzył pion międzynarodowy w Kancelarii Prezydenta Wałęsy. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset artykułów publicystycznych z dziedziny najnowszej historii Polski oraz polityki wschodniej.